twtjogging Forum

Adakah yang masih akan register lagi untuk KLSCM tahun 2024 ?

append delete twtjogging

Masih adakah yang akan register lagi untuk KLSCM tahun 2024 ni selepas kenyataan dari @drzul_albakri tahun lepas ?

Event/run dengan organizer atau sponsor berunsurkan perbankan riba, judi, hukumnya adalah haram.

Rujukan : https://muftiwp.gov.my/ms/artikel/al-kafi-li-al-fatawi/3260-al-kafi-1188-hukum-menyertai-maraton-anjuran-syarikat-judi

Min, menjemput @acaiijawa dan @muzuzxck untuk memberikan pencerahan, kerana kapasiti mereka lebih arif dalam hal ini.

Adakah anda akan register lagi untuk KLSCM tahun 2024 ni.Sekadar bertanya sahaja.

Reply RSS

Replies

append delete #1. hani

Tak join sbb:

1. Fatwa
2. Terlalu ramai/susah nak lari
3. Fee mahal

append delete #2. raschiew

bagi pandangan saya takde masalah pun kalau nak join sebab itu pilihan masing-masing

sebab tujuan kita join event larian ni
boleh dikatakan more kearah kesihatan je
bukan kita mempromosikan org luar untuk buat loan or credit card dgn bank tersebut 😂.

tapi yelaa siapa nk refer pandangan mufti takde masalah, itu pandangan masing2 kita kena hormat

aku harap takde la ada sesetengah runner yg kt
luar sana, duk kecam/hentam org yg join event ni pulak.

kalau org boleh terima pandangan kau
takkan kau tak boleh terima pandangan orang.

append delete #3. poji

Tak join walaupun perasaan ni nak sangat join sebab dah dr Zul kabo tak boleh based on his intelligence and dalil² yg berkaitan. Plus, mahal, goodies tak banyak dan tak dapat baju finisher kalau bukan FM. HAHAHA.

append delete #4. hafiz

Institusi Riba kalau merujuk kepada bank, kita kena tengok balik sebab mostly semua bank ada dua institusi yang berbeza, syariah dan konvensional. Standard Chartered ni sendiri ada dua konvensional dan juga islamic di bawah "saadiq islamic bank" sama juga bank - bank yang lain. Jadi adakah penganjur ini semata mata dari bank konvensional sahaja.

Satu lagi untuk diskaun pemegang kad kredit / debit pendaftaran peserta, diberikan kepada dua dua jenis kad, islamik dan juga konvensional. jadi untuk mengatakan KLSCM ini adalah satu event yang mempromosi riba semata mata adalah agak biased bagi saya. Apapun terpulang kepada individu untuk menyertai larian ini atau tidak, tetapi sekiranya kita lihat runners yang join jangan la caci dan kecam meraka seolah - olah mereka ini juga menyokong institusi yang menjalankan perniagaan yang mempunyai unsur riba.

append delete #5. john

Syariah compliance utk Standrad Chartered bank ni juga gunakan nama "Standard Chartered" dan logo yang sama.

append delete #6. mohd

https://www.bnm.gov.my/-/standard-chartered-saadiq-berhad

boleh refer sini berkaitan Standard Chartered Islamic

append delete #7. twtjogging

Kalau min, tunggu yg ahli pasal ni jelaskan.

Ada yg bagi pandangan mengharuskan. Kalau hati kata kuat ikut fatwa mungkin kita KENA ikut fatwa la kan?

Harap runners yg lebih Arif, bagi kupasan. 👍

append delete #8. pelarisiput

Aku tetap join walaupun ada dalil itu ini.

Sebab bagi aku kefahaman aku riba tu adalah 'usury' iaitu sesuatu yg membebankan peminjam. Riba bagi aku macam Ah Long, yang meminjam wang pastu suka2 letak faedah tinggi yang tak munasabah kepada orang2 yg desperate nak pinjam duit.

Bagi bank2 berlesen di Malaysia, adakah benar betul2 membebankan? Bukankah kaedah pinjaman di bank2 dikawal dan mengikut kadar pasaran?

Kalau betul2 lah nak haramkan riba bank komersil Malaysia ni, berjuta2 staf bank Malaysia ni makan gaji haram. Berjuta2 orang naik kereta pakai loan kereta mmg loan haram.

Untuk aku semua tu propaganda penunggang agama yang terlebih alim. Bezakan riba/usury dan interest yg berpatutan.

append delete #9. runanonrun

Buat pelarisiput, janganlah sampai menghalalkan yang haram.

Ya tuan, riba ini membebankan. Boleh study macam mana financial crisis in 2008 brought down the economy. Tak perlu pergi ke US, lihat sendiri berapa billion ringgit in interest taxpayers kena bayar untuk hutang 1MDB. It was all driven by riba tuan.

Riba bukan propaganda penunggang agama tuan, it's an instrument used by the greeds to accumulate their wealth at the expense of the people.

Definisi riba dah diterangkan dengan jelas oleh ulama dan kesan buruk riba dah diceritakan dalam Quran. Kalau tuan nak join juga terpulang, tapi janganlah halalkan yang haram.

https://muftiwp.gov.my/en/artikel/irsyad-fatwa/irsyad-fatwa-umum-cat/5830-irsyad-al-fatwa-siri-ke-823-hukum-bekerja-di-bank-konvensional

append delete #10. cikamong

anggap je la kita join tu untuk bayar untuk berlari sahaja

yuran yang kita bayar tu dpt seperti apa yg disediakan contoh mcm
1. baju
2 medal
3.water station
4.volunteer.

kalau nk sembang pasal haram
habis org yg kerja bank tu makan hasil haram ke?

append delete #11. newbies

Berbelah bagi juga nak join event tahun ni, yela kita newbies baru 3 event join . Lari/training pun baru nak masuk setahun 😌.

Tula ingat tahun ni nak join KLSCM, tapi akhir-2 tahun lepas baca pasal haram join. Jadi berbelah bagi pula. So tak tahu lagi nak join ke tidak kena tanya kawan-2 dulu 😂. Sebab biasanya akan runcation gituu hshshs.

Maaf nak tanya takde eh event baju finisher untul HM ?

(Leave this as-is, it’s a trap!)

There is no need to “register”, just enter the same name + password of your choice every time.

Pro tip: Use markup to add links, quotes and more.

Your friendly neighbourhood moderators: twtjogging